Hektické vánoční období se nám blíží a působí na každého z nás jinak. Kromě těšení a radosti řada lidí pociťuje před Vánocemi i během nich stres nebo dokonce úzkost.
22. listopadu 2017
Jak vydržet být fit i na Vánoce
14. prosince 2017

Superpotraviny – chutné a zdravé zároveň

Některé potraviny by rozhodně neměly chybět ve vašem jídelníčku. Jsou výjimečné svou chutí i složením a daly by se označit výrazem “kalokagathia”. Mají v sobě spoustu zdraví prospěšných látek a díky své specifické chuti se dají skvěle kombinovat.

Avokádo

Avokádo ocení zejména dámy, protože pomáhá udržovat štíhlou linii. Už samotná pravidelná konzumace avokáda snižuje BMI (Body Mass Index). Jeho bohaté složení je zdravé pro srdce a celý organismus. Obsahuje vitamíny K, C, B5, B6, E, kyselinu listovou, draslík, mangan, hořčík, měď, železo, zinek a tak mnoho jiných zdravých látek. Avokádo je uvnitř zelené a měkké. Díky své konzistenci, která připomíná máslo, se hodí téměř ke každému jídlu. Až 77 % avokáda tvoří tuky. Nejedná se však o normální tuk, ale kyselinu olejovou, která je hlavní složkou olivového oleje. V kombinaci s vysokým obsahem vlákniny, která má vliv na správné fungování metabolismu, budete díky avokádu spalovat tuky jako na běžícím pásu. Asi nejznámějším receptem z avokáda je mexické guacamole.

Chia semínka

O účincích Chia věděli již staří Aztékové a Mayové. Aztékové semínka dokonce považovali za posvátné jídlo. Jejich pěstování je náročné a musí růst ve vysoké nadmořské výšce. Nepoužívají se při něm žádné pesticidy, herbicidy ani jiné chemické urychlovače růstu, či hnojiva. Jedná o čistou a přírodní bio potravinu s bohatým obsahem vitamínů a aktivních látek jako vápník, bílkoviny, draslík, antioxidanty, železo, omega 3 a 6 mastné kyseliny a množství vlákniny. Jsou užitečnými pomocníky při hubnutí. Pokud se Chia semínka konzumují společně se sacharidy, zpomalují jejich přeměnu a usazování v tukových buňkách. Semínka můžete podávat téměř s čímkoliv. Hodí se k slaným i sladkým jídlům, klidně si jimi posypte oblíbený pokrm. Hodí se také jako přísada do míchaných nápojů.

Pyl

Včelí pyl je králem antioxidantů. Obsahuje přírodní antibiotika, ale i esenciální aminokyseliny, minerály, zdravé tuky, vitamíny, proteiny. Je to unikátní koktejl živin, který najdete v pravém včelím medu. Pyl posiluje cévy a blahodárně ovlivňuje tělesnou i duševní kondici. Ve Švýcarsku však přišli na způsob, jak narušit odolný obal pylového zrnka a jeho obsah stoprocentně využít. Vyrábí se z něj například výživový doplněk, který pomáhá ženám zvládnout ne vždy lehké období klimakteria. Extrakt z pylového zrna obsahuje látku L-tryptofan, která se v těle mění na serotonin. Jeho nedostatek nám způsobuje výkyvy nálad, podrážděnost a poruchy termoregulace. Serotonin v organismu metabolizuje na melatonin, díky kterému sladce spíme. Ženy v menopauze tento extrakt jistě ocení. Jinak můžete pyl konzumovat i samotný, ale lepší je ho přimíchat do jogurtu, ovesných vloček, kaší nebo salátů. Nepoužívejte ho však do jídel, které se chystáte ještě tepelně upravovat, pyl by vařením ztratil své zázračné vlastnosti.

Kapusta

Kapusta patří k potravinám, na které naše babičky nedaly dopustit. Svými zdravotními benefity daleko přesahuje všechnu ostatní zeleninu. Na světě neexistuje plodina, která by měla více vitamínu K než kapusta. Ten pomáhá zejména ženám při boji s osteoporózou, je i užitečným pomocníkem v prevenci kardiovaskulárních chorob. Kapusta je skutečně silný kalibr, proto jí stačí konzumovat i malé množství, aby tělu významně prospěla. Hlávky kapusty jsou nízkokalorické a všechny druhy (i růžičková kapusta) obsahují vitamín C, který potřebujeme především v zimních měsících na posílení imunity. Navíc má bohatý obsah vápníku a vlákniny a má ohromné ​​zásoby vitamínů A, B i betakarotenu. Co víc může v zimě prospět, než chutná a zdravá vařená kapusta?

Brusinky

Brusinky jsou známé svými antioxidačními účinky a díky svému specifickému obsahu vitaminů mohou působit i jako prevence nádorových onemocnění. Brusinky jsou chuťově výborné lesní plody, které si můžete dopřát jen tak na zobání k televizi. Jako zavařenina se skvělé hodí ke svíčkové. V sušené podobě je najdeme zase ve směsích s oříšky, což je například ve spojení s jogurtem zdravá a rychlá alternativa snídaně.

Cuketa

Cuketa je označení pro gurmánskou a zdraví prospěšnou plodinu. Je bohatá na vitamíny a stopové prvky nejen v plodu, ale ve vysoké míře i ve slupce. Pro nízký kalorický obsah je vhodná při dietách a očistných kúrách. Cuketa má pouze 20 kilokalorií na 100 g a obsahuje až 91% vody. Pozitivně působí na činnost ledvin, trávicích orgánů, také na hladinu cholesterolu a krevního tlaku, odvodňuje organismus a čistí střeva. Při přípravě ji rozhodne neloupejte, připravili byste se o množství zdraví prospěšných látek. Cuketa je vděčná i na přípravu. Jsou z ní chutné polévky, omáčky, skvělá je i smažená s oblohou. Výživné látky vařením ani pečením neztrácí, takže kreativitě se meze nekladou.