Japonské ženy v podstatě neznají termín menopauza. Většinu života konzumují potraviny bohaté na fytoestrogeny. Díky těmto látkám ani nezjistí, že prošly přechodem, a návaly tepla se u nich objevují zřídka. Konzumovaná sója a výrobky ze sóji však stále obsahují fytoestrogen, což je hormon, i když přírodní. Váže na sebe estrogenový receptor, což znamená, že ovlivňuje ženský hormonální systém. Právě proto nepředstavuje konzumace sóji synonymum nehormonální léčby. Návaly tepla, změny nálad, nekvalitní spánek, osteoporóza, sklony k depresím, kardiovaskulární onemocnění, s tím vším se dá bojovat i bez hormonů.
Samostatnou kapitolou je čínská medicína a její zbraně
Kromě vhodné stravy využívá masáže, cvičení a bylinky. Ale pojďme nejprve k jídelníčku.
Bohatým zdrojem fytoestrogenů jsou drcená lněná semínka, sójové produkty a červená řepa.
Základem čínské medicíny je prevence. Vychází z předpokladu, že tělo se umí vyléčit samo, jen mu k tomu musíme dát příležitost, sledovat jeho signály a reagovat na ně včas a adekvátně. Stejně tak se dá dobře „zatočit“ s menopauzou. Všechno má však svá pro a proti. Výzkum ukázal, že fytoestrogeny v premenopauze chrání prsy proti rakovině, když je hladina estrogenů vysoká, ale podporují růst rakovinových buněk v období po menopauze, když je hladina estrogenu nízká.
Podle čínské medicíny přichází menopauza okolo 50. roku ženy. Okolo 35. roku je předčasná a okolo 55. roku zpožděná.
Čínská medicína dopodrobna rozpracovává problematiku ženských onemocnění. Čínské císařovny ve velkém „přispívaly“ na výzkum ženských nemocí, které mají základ v měsíčním cyklu. Podle odchylek v menstruaci se dá dobře odhadnout diagnóza a kořen zdravotního problému v organismu.
Bylinky
Pokud se chceme vyhnout fytoestrogenům, k dispozici jsou čínské bylinné odvary. Ty pomáhají při gynekologických výtocích, zánětech, při osteoporóze, návalech tepla a i při všech průvodních projevech menopauzy.
Zázračné bylinky pro průvodní jevy menopauzy:
– yam (wild yam) je dobrý zdroj fytoprogesteronu
– pelyněk černobýl
– vodilka kanadská zvyšuje krevní tlak
– šalvěj lékařská
– kalina slivoňolistá pomáhá při silném krvácení v menopauze
Výtažek z pylového zrna je taktéž skvělá, čistě přírodní alternativa, která pomáhá zmírnit příznaky menopauzy. Účinná látka obsažená ve sladkém pylu se nazývá L-tryptofan. Právě zmiňovaný extrakt získaný speciálním způsobem přirozeně potlačuje návaly tepla i noční pocení, spolu s vitamíny B1 a B2 zmírňuje únavu, změny nálad a upravuje poruchy spánku. Kromě toho obsahuje mastné kyseliny, které zmírňují bolesti kloubů. Neobsahuje hormony ani fytoestrogeny, proto je vhodný i pro ženy, které nemohou užívat hormony v žádné formě.
Jógová hormonální terapie
Speciální sestava cviků harmonizuje hormony celého těla. Pozitivně působí i v období menopauzy na průvodní symptomy, jako je urogenitální suchost, deprese, nespavost, osteoporóza, krevní tlak a oběh a hladina cholesterolu. Cvičení zároveň reguluje hladiny estrogenu a progesteronu.
Speciální sestava cviků je tak účinná, že u zkoumané skupiny žen vymizely po 3 až 4 měsících cvičení všechny příznaky menopauzy. A pokud se i nějaký příznak objevil, měl tak nízkou intenzitu, že byl téměř zanedbatelný.