Přestože jméno Silvestr není u nás příliš rozšířené, svátek nositele jména Silvestr patří k těm nejznámějším. Jen málokdo nazývá poslední den v roce spojený s bujarými oslavami a vítáním nového roku jinak.
Kdo by neznal pranostiku Jak na Nový rok, tak po celý rok. Říká se, že nic se nesmí ten den vymetat ze světnice, aby se nevymetlo štěstí. Na novoroční stůl nesmí přijít drůbež, aby štěstí neuletělo, ryba, aby neuplavalo a zajíc aby neuteklo. Hospodyňka nesmí prát ani uklízet, aby se do roku neupracovala a smrt domů nepřinesla. Na novoroční tabuli naopak patří čočka, která přináší peníze a vepřové, protože prasátko symbolizuje štěstí. V různých zemích se také pečou různé variace novoročního koláče, do kterého se zapéká peníz či hrášek, kdo jej najde, bude mít štěstí či dostatek peněz.
Ve světě jsou tradice různé, například ve Španělsku se o půlnoci na Silvestra musí s každým úderem hodin sníst jedna kulička hroznového vína, aby bylo zajištěno štěstí po celý další rok.
Nejdůležitější je svátek konce roku pro obyvatele Číny. Konec roku není jako u nás 31. prosince, ale datum je stanoveno podle čínského lunárního kalendáře. Je to v období od konce ledna do začátku února a každý rok se liší. Oslavy trvají celých 15 dní. Zdobí se dům, dveře a okenní rámy se často malují na červeno nebo zdobí červenými stuhami, protože červená je považována za šťastnou barvu. Po celém domě se rozmisťují misky s mandarinkami, které jsou také považovány za plody štěstí.
Po celém světě bez ohledu na vyznání či region si však lidé na konci roku přejí hlavně zdraví a štěstí. K hezkému zvyku patří posílat tvz. PF, což znamená Pour Féliciter – Pro štěstí.
Přejeme Vám jen to nejlepší do Nového roku! 🙂