Z prvních sněhových vloček se již těší i česká lyžařská střediska. Podle předpovědi meteorologů nás čeká tuhá zima a bílé Vánoce. Na své si přijdou nejen milovníci zimních sportů.
Příprava na zimní sporty
Lyžování, běžkování, snowboardování či bruslení jsou pro organismus silná zátěž. Proto je třeba se na ně připravit, aby nedocházelo k úrazům. Kromě svalové kondice je třeba zvládat i techniku. Co z toho, když má někdo výbornou techniku, ale ochablé svalstvo a není kondičně připravený. Co z toho, že je někdo v kondici, když neumí lyžovat.
„Důležitá je kombinace svalové kondice a dobré techniky. Při takových sportech existuje spíše riziko úrazu než nějaké dlouhodobé poškození. Mluvíme o tzv. nárazových sportech – rekreační sportovec lyžuje 1 – 2 týdny za rok a zbytek roku se lyžování nevěnuje. Nemůžeme mluvit o dlouhodobějších poškozeních, ale o úrazech, které jsou v zimě velmi časté. Neexistuje žádná ortopedická prevence úrazu, ale spíše je třeba vycházet z techniky, z povrchu atd.,“ vysvětluje ortoped MUDr. Tomáš Jakubík.
Jaká je správná výstroj?
Aby svalový aparát správně pracoval, potřebuje být v teple. Ideální je taková sportovní výstroj, která udržuje teplo, dýchá, ale člověk se v ní nepotí. Ortoped Tomáš Jakubík radí: „Pot nám způsobuje odvádění tepla, vzniká tzv. lokální chlad, což nám může způsobit stažení svalu a dostaneme křeč. Je tu velká pravděpodobnost, že sval nebude pracovat v pohodlné pozici, ale bude pracovat ve své krajní pozici, nebo je stažený, zkrácený a může dojít k jeho úrazu.“
Obuv je třeba samozřejmě přizpůsobit charakteru sportu. A i když je levnější si výstroj půjčit, je třeba dbát na to, aby obuv nebo brusle netlačily. Nejčastějšími problémy jsou právě oděrky a bolesti.
Co když dojde k nejhoršímu?
Zimní sezóna je pro milovníky sněhu jako stvořená pro pády a zlomeniny. Všichni bychom si přáli, aby k takovýmto nehodám na svahu nedocházelo, ale je třeba brát ohled na bezpečnost a nezapomenout na přilbu, která nám může zachránit život. Součástí zimních sportů jsou bohužel mnohokrát i nepříjemné pády. Jak zjistíme, že máme ruku nebo nohu zlomenou? Kdy vyhledat lékaře a jak postupovat?
„Vyhledat lékařskou pomoc by měl pacient, když po úrazu pociťuje v končetině výraznou bolest, má omezenou nebo úplně znemožněnou pohyblivost, případně postižené místo provází otok. V takovém případě je vysoká pravděpodobnost, že končetina bude zlomená. Pokud se při úrazu dolní končetiny člověk nedokáže na nohu postavit nebo jí pohnout, je třeba jednoznačně přivolat lékařskou pomoc, protože je vysoký předpoklad zlomeniny v horní části stehenní kosti,“ říká odborník.
Stejně tak doporučuje při úraze co nejdřív absolvovat vyšetření magnetickou rezonancí. „Brzké vyšetření má velký vliv na správné určení vhodné léčby a její pozitivní výsledek,“ vysvětluje Jakubík.