Klimakterium je období v životě ženy, kdy se zásadním způsobem mění její tělo. Pociťuje nepříjemné změny nálad, návaly horka a přehnané chutě na jídlo. Pro většinu žen je toto období doslova noční můrou, ale tak to být nemusí. Přinášíme deset rad, jak se se změnami, které v těle probíhají, vyrovnat bez problémů, a vychutnávat si život.
Změny mohou vypadat na první pohled děsivě. Dokáží znepříjemnit život, ale žádným způsobem jej neohrožují. Přibližně jedna třetina žen změny dokonce vůbec nepociťuje. Další třetina je vnímá jako snesitelné, a ta poslední třetina se neobejde bez nějaké formy pomoci.
Nejhorší, co můžete udělat, je začít se litovat. Pokud jste v přechodu a vaše hormonální hladina se mění, můžete citlivěji vnímat a reagovat na některé věci. Důležitými pomocníky jsou například změna životosprávy, zařazení vhodného doplňku stravy, zdravý pohyb, péče o partnerský vztah a samu sebe. Vhodné je dát se například vyšetřit u gynekologa a nechat si od něj, v případě potřeby, nasadit adekvátní léčbu.
Většina žen, které se dostanou do období přechodu, začne přibírat na hmotnosti. Shazování nově nabytých kil není už tak jednoduché jako dříve, a proto je velmi důležitá úprava stravy. Jídlo je nutné si rozložit minimálně na pět dávek v průběhu dne, s minimálním rozestupem 2-3 hodiny. Složení jídel by mělo být vyvážené a obsahovat co nejvíce zeleniny a mořských ryb. Důležité je hlídat si i celkový energetický příjem. V žádném případě nehladovte, protože si tím spíše uškodíte, než pomůžete.
Aktivní pohyb přináší nejen růst svalové hmoty, která se odbourává lépe než tuk, ale navíc zpevňuje tělo a kostru. Nedostatek estrogenů může vést k rychlejšímu stárnutí organismu. Žen, které se o sebe starají, se většinou projevy spojené s přechodem dotýkají méně.
Pokud jste až dosud vychovávaly děti a všechno se točilo jen kolem nich, je na čase začít dbát také o partnera. Ten by měl být na prvním místě. O vztah je nutné pečovat dlouhodobě, nejen v období blížícího se přechodu. Ale pokud tomu tak nebylo, nikdy není pozdě na to zalarmovat síly a snažit se znovu si vybudovat pevné partnerské pouto.
Možná jste donedávna pokládaly péči o děti za smysl svého života. Pokud jsou však nyní vaše děti dospělé a odcházejí z domu, je na čase přehodnotit své priority. V případě, že nemáte žádné hobby nebo oblíbené volnočasové aktivity, zamyslete se nad tím, co by vás bavilo, a zrealizujte to. Nejen, že budete mít spoustu nových zážitků, ale potkáte i nové přátele, kteří mohou obohatit váš život.
Nepatří sem jen pohyb. Důležité je dopřát si dostatek času na oddych a regeneraci. Zajděte si na masáž, kosmetiku, do wellness. Starejte se také o hydrataci pleti, která bývá v období klimakteria méně hydratovaná, a zvyšuje se riziko tvorby vrásek. Vhodné jsou doplňky stravy. Jedním z nich je i přípravek Sérélys, který pomáhá zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost, deprese, či poruchy termoregulace.
Přechod není bod, kterým život končí. Jde zkrátka o neodmyslitelnou součást života. Není dobré se kvůli tomu stresovat, ale ani se tvářit, že se nic neděje. Snažte se zavést preventivní opatření, aby změny nebyly noční můrou, nebo zdrojem fyzických či psychických zdravotních problémů.
Minimálně jednou za rok navštivte gynekologa, který vám udělá stěr v rámci prevence rakoviny děložního hrdla. Může také doplnit hormonální vyšetření, vyšetření na řídnutí kostí a podobně. Všechna tato preventivní vyšetření jsou plně hrazena ze zdravotního pojištění.
Pokud nestačí pouze prevence, je nutné, aby lékař zvolil adekvátní způsob léčby. Není nutné se za to stydět, ale přijmout to s úlevou. V případě, že jsou symptomy nesnesitelné, a nevíte si rady, léčba vám pomůže je minimalizovat a vrátit se do normálních kolejí.