10 tipů, jak zvládnout klimakterium s úsměvem
30. září 2017
Pravidelným cvičením k věčnému mládí
25. října 2017

Ženský podzim

Ženské tělo se mění a vyvíjí celý život. Některé změny jsou významnější a pro ženu v životě stěžejní (první menstruace, těhotenství, menopauza), jiné jsou nenápadné a jsou součástí denního či měsíčního cyklu.

Existuje krásné přirovnání ženského životního cyklu, a to k ročním obdobím: jaro je dětství a rané mládí, léto symbolizuje plodná léta, podzim patří menopauze a stáří je zimou. Dnešní článek patří ženskému podzimu.

Kolem 45 roku se ženské tělo podrobuje další významné změně. Tato změna neznamená pouze pozastavení menstruace a počínající příznaky spojené s peri-menopauzou a následně menopauzou. Změny jsou rozsáhlejší a pokud v tuto dobu svému tělu nevěnujeme větší péči, mohou se u nás vyvinout různé zdravotní obtíže. Nejčastější jsou problémy se štítnou žlázou, opakované záněty močového měchýře nebo osteoporóza.

Peri-menopauza

Naše vaječníky zhruba od 45 roku života postupně přestávají vytvářet estrogen. Tento přirozený úbytek můžeme zaznamenat ve formě příznaků jako je nepravidelná menstruace nebo silné menstruační krvácení. Se sníženou produkcí estrogenu dochází také ke zvýšenému vysychání tkání a ztrátě jejich pružnosti. Suchá pokožka, opakované záněty močového měchýře či bolestivý pohlavní styk jsou časté.

Menopauza

Postupně se estrogen ve vaječnících přestává tvořit úplně.  Příznaky peri-menopauzy se prohlubují a přichází menopauza. Menstruace se vytrácí, časté jsou například návaly horka, někdy se přidávají tenzní bolesti hlavy nebo migrény. 

Štítná žláza

Menopauza může vést i ke zpomalení štítné žlázy. Štítná žláza může být samozřejmě zatížena i z mnoha jiných důvodů (oslabená imunita, infekce, dlouhodobý stres a únava aj.), ale jedním z nich je právě tato velká hormonální změna.

Osteoporóza

Estrogen hraje roli i ve vzniku osteoporózy, která je jedním z nejčastějších obtíží, které ženy po padesátce trápí. Správně nastavená strava však jejímu vzniku může předejít.

Neznamená to, ale že si i svůj podzimní čas v životě nemůžete užít, jde o to, jak si to celé sama nastavíte nejen v životě, ale v i v hlavě. A pokud si uděláte i čas jen sama pro sebe podzim může být velmi krásné roční období!