Ženský podzim
10. října 2017
Hektické vánoční období se nám blíží a působí na každého z nás jinak. Kromě těšení a radosti řada lidí pociťuje před Vánocemi i během nich stres nebo dokonce úzkost.
22. listopadu 2017

Pravidelným cvičením k věčnému mládí

 

Abychom byly po celý život v dobré kondici a psychické pohodě, pravidelný pohyb a aktivní životní styl by měl být neoddělitelnou součástí našeho života. Pokud se domníváte, že od určitého věku byste se měly cvičení vzdát, jste na velkém omylu. Pravidelné cvičení je zdraví a kráse prospěšné a díky němu je věk i po čtyřicítce jen číslo.

V tomto období života je však nutné si uvědomit, že pravidelnost je důležitější než povaha samotného cvičení. Je jedno, co děláte, hlavně něco dělejte! 🙂 Už pravidelné procházky v přírodě, případně po obchodech, vás pomáhají udržet aktivní a dobře naladěné. Zejména když po turistice v obchodním centru najdete ty vytoužené šaty, které na postavě uberou nejméně 10 let.

Nezáleží co, ale jak často…

Pojďme se přesunout z obchodních center k opravdovým návykům a cvikům, díky kterým vám bude tělo sloužit jako chrám nepoměrně déle než bez nich. Jakékoliv aerobní cvičení jako jogging, jízda na kole či plavání pomáhají udržet si pružné tělo a psychickou pohodu. A není to o tom, jak daleko zajedete či kolik délek bazénu uplavete. Důležitá je na těchto cvičeních pravidelnost. Vytvořit si návyk, díky kterému vaše tělo zvládne stále větší zátěž

Nyní se zaměřme na jednotlivé aktivity, které jsou pro ženské tělo po přechodu to pravé ořechové…

Jóga

Jóga je ideálním řešením pro pracující ženy, které nemají na cvičení tolik času, kolik by si přály. Pokud přijedete navečer domů z práce, aktivní cvičení je to poslední, na co máte chuť. Jóga je relaxačním cvičením, a tak prospěje nejen tělu, ale i duši. Posiluje svaly celého těla i endokrinní systém. Klade důraz na správné dýchání, čímž zásobuje buňky dostatkem kyslíku. Pravidelné cvičení jógy působí jako prevence proti vážným zdravotním potížím jako infarktu či rakovině. Výhodou je, že je opravdu pro každého. Pro aktivní ženy zvyklé cvičit je nejlepší power jóga, při které se i trochu zapotí. Pro ty, které pravidelně necvičí, ale rády by se dostaly do formy, bude zase ideální jóga zaměřená na dýchání a pohled do sebe samé.

Port de bras

Pokud máte rády eleganci, ladné pohyby a tanec, jasnou volbou je cvičení z kategorie body and mind – Port de bras, které využívá mnoho prvků z baletu. Pomáhá zlepšit stav mysli i těla se zaměřením na držení těla, koordinaci a formování postavy.

Pilates

Další relaxační cvičení blahodárné jak pro tělo, tak i duši, je Pilates. To prospívá zejména při bolestech páteře a oslabeném svalstvu a odbourává stres. Pilates je širokospektrální cvičení, při kterém se zaměřujete na sedm základních principů, jako např. na správné dýchání či na centrum svého těla.

Kegelovy cviky

Na závěr vám ještě představíme tzv. Kegelovy cviky na posílení svalů pánevního dna. Toto cvičení by mělo být součástí života každé ženy po čtyřicítce. Je náramně jednoduché a můžete jej provádět například i při sledování televize, či dokonce při vaření. Důležité je rozhýbat ty správné svaly, k identifikaci vám pomůže následující návod. Stáhněte svěrací svaly k sobě, jako byste chtěly zadržet moč. Ucítíte tak pohyb svalstva jakoby směrem nahoru. Žádné jiné svaly se při tom nemusí stahovat. Nyní můžete posilovat, kdykoliv si vzpomenete. Stahy je ideální opakovat třikrát denně. Stáhněte pánevní svaly, vydržte 6 až 9 sekund a zase povolte. Toto opakujete 10 krát. Pamatujte při tom na pravidelné dýchání, nedoporučuje se zadržovat dech během stahů, k čemuž vás tělo přirozeně navádí.

Shoďte kila i roky

Tato jednotlivá cvičení, případně jejich kombinování, vás udrží ve skvělé kondici, fyzické pohodě a s pevným a pružným svalstvem. Je načase si uvědomit, že naše tělo je jako chrám, o který je potřeba se pravidelně starat, protože čím více zapadne prachem, tím náročnější bude pozdější úklid. Tak do toho, dámy!