Už věky se lidé snaží přijít na to, jak zůstat mladí, zdraví a krásní. Všechny tři aspekty totiž určují, zda bude náš život bohatý a šťastný. V současné době se při cestě za spokojeností využívají ty nejmodernější lékařské metody a tzv. anti-aging medicína zažívá rozmach.
O tom, jak budeme vypadat a jak se budeme cítit, rozhoduje celá řada věcí. Záleží nejen na tom, jaké máme geny, ale také, jak se o sebe staráme, co jíme, zda jsme nemocní, vystresovaní a věřte nebo ne, zda jsme chudí! Všechno, co v životě prožíváme, má na naši tělesnou schránku podstatný vliv. Často mají lidé pocit, že dělají dostatek, jenže to tak být nemusí. „Všichni se někdy dostali do situace, kdy mu dva stejně staří lidé připadali, jako by mezi nimi byl věkový rozdíl několika let,“ říká primářka Anti-Aging kliniky A2C, MUDr. Monika Golková. Čím to ale je?
Podstata věku
Existují dva věky, které nám měří čas. Prvním z jich je věk chronologický a zná ho každý z nás. Je vepsán do našeho rodného listu a zamrká na nás vždy, když z peněženky vyndáme občanku. Počet let, které už máme za sebou, je ale jen orientační číslo. Důležitější je náš biologický věk, o kterém řada z nás nemá ani tušení. Je to ale právě on, kdo určuje, jak vypadáme, jak se cítíme a jakého věku a v jaké kondici se dožijeme. „S hodnotami chronologického a biologického věku se v medicíně proti stárnutí pracuje dlouho. Už více jak před deseti lety byly používány testy, kterými se měřil biologický věk jednotlivých orgánů, mezi které patří např. svaly, plíce, střeva, játra nebo mozek. Na základě výsledků pak byla pacientům doporučována různá režimová opatření typu diet a doporučení pro fyzickou i duševní aktivitu, jejichž smyslem bylo povzbudit jednotlivé orgány, zlepšit jejich stav a funkce,“ doplňuje primářka.
Měření a následné srovnání chronologického a biologického věku přineslo zajímavé, někdy až alarmující výsledky. Nezřídka byl u čtyřicetiletého pacienta definován mozek padesátníka a plíce šedesátníka. Samozřejmě docházelo i k opakům, kdy měl stejně starý pacient hodnoty třicetiletého člověka. „Rozdíl mezi chronologickým a biologickým věkem může být až dvacet let! A to i u jednotlivých orgánů. Jak se ukázalo, i v tomto případě všechno souvisí se vším. Vzhled odráží zdraví a zdraví velmi koresponduje s tím, jak se o sebe člověk stará. Tato myšlenka samozřejmě není ničím nová, to, co nové je, jsou metody umožňující ovlivnit vzhled, zdraví i to, kolika let se dožijeme v dobré kondici,“ dodává lékařka.
Medicína proti stárnutí
V posledních letech se ke slovu dostal obor, který do povědomí vstoupil jako anti-aging medicína. Od všeobecného lékařství se liší jednou podstatnou věcí – neléčí nemoc jako takovou a její následky, nemocem se naopak snaží předcházet. Pokud budeme dodržovat zásady anti-aging medicíny, budeme se o sebe starat a pravidelně docházet na různá vyšetření, která případné problémy odhalí včas, máme velkou možnost dožít se vyššího věku v té nejlepší kondici. Smyslem této vědecké disciplíny je omlazování organismu nejen navenek, ale také zevnitř. Anti-aging je novým medicínským směrem 21. století, který spojuje výhody klasické západní medicíny s uměním medicíny východní. Obor vznikl jako odezva stárnutí světové populace.
BOX:
Trocha čísel:
– v současné době je jeden člověk z deseti starší 60ti let
– v roce 2050 bude starší šedesáti let jeden z pěti lidí
– o sto let později, v roce 2150, bude starší šedesáti let jeden člověk ze tří
Když se nad tím zamyslíme, k čemu nám je léčit nemoc, když už propukla a kolikrát se s ní už nedá nic dělat? Nebylo by lepší navštívit lékaře, když se cítíme dobře a nic nám na první pohled nehrozí? Existuje totiž určité procento pravděpodobnosti, že v sobě máme zárodky nějaké z nemocí, se kterými si medicína hravě poradí. Po pár vyšetřeních pak můžeme domů odejít s jistotou, že jsme doopravdy v pořádku a nic nám nebrání žít. Bohužel klasická medicína k tomuto kroku nikdy nepřistoupila a v dohledné době ani nepřistoupí, a proto musíme vyhledat specializované odborníky v anti-aging medicíně, kteří nám poskytnou takovou péči, jakou si zasloužíme. Podstatou anti-agingu je pak náš biologický věk, který není jen o číslech, ale ukazuje naši pravou vitalitu.