Novoroční předsevzetí?! Ta jsou pro slabochy! Kdo chce změnu, ten hned koná, a to od prvních dnů nového roku.
Začít se dá například tak, že z těla dostaneme všechny zbytky zelňačky, salátů, koláčků, vánočních punčů a jiných dobrot, kterými jsme se v posledních dnech, ba možná týdnech, rozmazlovali. Dostaly se hluboko do těla, jsou v krvi, v kůži, ve vnitřních orgánech. A proto je třeba jít do sauny! „Pravidelné saunování by mělo být součástí péče o tělo a ducha celoročně, protože je to mnoha lety prověřená otužovací a ozdravná procedura,“ zve do saun i Alena Tóthová, masérka a vedoucí wellnes centra v hotelu Malvázia.
„Pocením se z těla vyplavují škodlivé látky, saunování podporuje celkovou kondici organismu, pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, prokrvuje svalstvo a pohybový aparát. Nemalou úlohu sehrává saunování i v boji proti vírovým onemocněním.“
Rytmy pro život
Koho nelákají posilovny nebo běh zimní přírodou, ten si může do kalendáře od ledna do prosince zapsat hodiny tance, na kterých se perfektně vypotí a zároveň se dokonale pobaví. Zumba fitness, kuduro nebo reggaeton jsou nejpříjemnější cestou, jak shodit kila, ale netrápit se přitom hladovkou, „svalovkou“ ani žádnou jinou –ovkou. Jak říká lektorka Dee z latino klubu v Bratislavě: „Abyste uměli tancovat, nemusíte mít žádnou kondici. Stačí, když se necháte unášet rytmem a budete vše opakovat po instruktorovi. Cokoliv, co člověka tíží na duši, se při tanci vypaří, stejně jako nadbytečné kilogramy. Na oplátku tělo dostane dávku endorfinů, člověk se cítí šťastný a uvolněný.“
Terapii tancem pro dosažení vysněné postavy, ale i rovnováhy mezi tělem a duší doporučují i psychologové.
„Tanec je považován za léčivý už po tisíce let a dnešní pohybově-taneční psychoterapie to jen potvrzuje. Výhoda spojení cvičení s tancem je v tom, že dokáže aktivovat více center mozku zároveň – pohybovou, rytmickou i emocionální. Rozvíjí to kontakt se sebou samým a přispívá k harmonizaci těla a myslí, s čímž má mnoho lidí problém. Při tanci je více pozornosti věnováno vlastním pocitům, je tu větší prostor pro kreativitu, taneční cvičení dokáže snížit úzkost, přispívat k uvolnění a dokonce ulevit od bolesti,“ říká psycholožka Mária Vitková.
A šup do kuchyně
Tak jako do sauny, ani na taneční cvičení by člověk neměl jít hladový, ale ani příliš najedený. Co tedy do žaludku? V receptech pro následující rok myslíme na to, o čem už mluvila psycholožka Mária Vitková – na rovnováhu. Rozumné je nepřejídat se, ale ani nehladovět. Je třeba jíst tak akorát. Pro ty, kterým to dělá trochu problém, nabízíme lehký trik: všechna jídla si nabírejte na co nejmenší talíře, pak i méně sníte.