Tipy na nejlepší evropské destinace
2. prosince 2016
Víte, co je to oxidační stres?
5. prosince 2016

Hříchy kosmetického průmyslu

Chcete být krásná, vypadat zdravě a také se tak cítit? Pak zapomeňte na reklamy a do drogerie vyrazte s lupou. Ve složení vašich oblíbených kosmetických výrobků se totiž skrývá úplný horor!

Chcete vědět, čemu byste se opravdu měla vyhnout? Pak si s sebou do drogerie vezměte příště dobré brýle, nebo raději lupu, protože složení bývá obvykle psáno těmi nejmenšími písmenky. Když projdete několik odstavců textu, který obsahuje pro většinu populace nevyslovitelné výrazy, narazíte na hezkou řádku chemikálií a kovů. Opravdu si něco takového chcete každý den nanášet na tělo? Pokud vás až do dnešního dne nenapadlo se složením kosmetických výrobků zabývat, možná se váš přístup změní po přečtení následujícího textu.

Pokud si nechcete vědomě ničit zdraví, těmto 7 složkám se za každou cenu vyhýbejte!

1. Parabeny
Parabeny jsou bezesporu nejpoužívanější konzervační látky v kosmetickém průmyslu. Výzkumy však naznačují možné souvislosti vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny varlat u mužů a dlouhodobého užívání parabenů. Díky tomu se teď na trhu množí produkty, které na svém obalu hrdě hlásají „paraben-free“.

2. Ropa
Proč kosmetiku z ropy zásadně nekupovat? Například proto, že může být karcinogenní, způsobuje hormonální nerovnováhu a zabraňuje pokožce dýchat.

3. Fenoxyethanol (Phenoxyethanol)
Protože spotřebitelé si jsou vědomi možných problémů s parabeny, objevil se novější konzervační prostředek pod názvem „fenoxyethanol“ a našel si svou cestu dokonce i do bio kosmetiky, kterou rádi volíme jako bezpečnější alternativu péče o pokožku. Fenoxyethanol se běžně používá v různých výrobcích od těch pro mytí obličeje či těla, až po hydratační krémy a make-up. Některé studie však potvrzují, že tento konzervant vykazuje toxické účinky na těle i při mírných koncentracích.

4. Dioxiny
Ty patří k těm nejhorším z nebezpečných chemických látek a opravdu si na ně dejte pozor. Přesto, že existují v potravinovém řetězci jako látky znečišťující životní prostředí, našly si dioxiny cestu do mnoha produktů péče o pleť. Vzhledem k tomu, že jsou to perzistentní sloučeniny, přetrvávají uvnitř těla delší dobu.

Dioxiny jsou hormonálně aktivní látky a pro tělo a orgány jsou jedovaté. Dioxiny nebudou uvedeny na etiketě, ale jsou často obsaženy v antibakteriálních látkách, jako je Triclosan, PEG a laurethsulfát sodný (SLES).

5. Nikl
Každý z nás je vystaven malému množství niklu, většinou prostřednictvím potravin, vzduchu, pitné vody, půdy, prachu a kontaktu s výrobky, které jej obsahují, včetně kosmetiky. Pokud se jedná o nízkou hladinu, je vše v pořádku. Problém však nastává při zvýšeném výskytu niklu. To může vést k poškození zdraví v závislosti na druhu kontaktu s niklem a také na jeho intenzitě. Nikl a jeho slitiny byly pro člověka klasifikovány jako potenciálně karcinogenní. Běžná je také alergie na nikl, která může způsobit vážnou kontaktní dermatitidu.

6. SLS (Sodium Lauryl Sulfate)a SLES (Sodium Laureth Sulfate)
Jak SLS, tak i SLES jsou levná a vysoce efektivní pěnidla. Pokud se teď hned podíváte do své koupelny, najdete je v seznamu složek u mnoha svých mycích i zkrášlovacích výrobků – od zubní pasty přes sprchový gel až po šampon. Výrobky bez těchto látek možná nenabízejí tak bohatou pěnu, ale jsou stejně účinné a neškodí vašemu zdraví. Jde jen o to si na ně zvyknout.

7. Formaldehyd
Formaldehyd je známý karcinogen, který je spojený s leukémií, rakovinou slinivky a kůže, způsobuje podráždění pokožky a také cirhózu. Obvykle se vyskytuje v laku na nehty, lepidle na řasy, a v produktech na zjemnění a narovnání vlasů.

V dnešní době naštěstí stačí zadat do vyhledávače heslo „přírodní kosmetika“ nebo „bio kosmetika“ a vyjede vám spousta značek, o kterých jste možná neměli ani tušení. Abyste ale nenaletěli, zajímejte se zejména o značky, které se mohou pochlubit certifikátem zaručujícím opravdu přírodní složení. Vyzkoušejte například italskou přírodní kosmetiku, jejíž výrobky jsou certifikované agenturou ICEA.