Oxidační stres způsobuje předčasné stárnutí pleti. Pokud tedy chcete vypadat spíše mladší na svůj věk a ne naopak, oxidačnímu stresu se vyhýbejte. Jde o typ stresu, na jehož vzniku se mimo jiné spolupodílí UVA a UVB paprsky slunce. Negativní dopad oxidačního stresu spočívá ve zvýšené tvorbě volných radikálů – molekul, jež útočí přímo na kožní buňky. Tam oslabují pevnost buněčné struktury a spouštějí chemické procesy, jejichž výsledek se navenek projevuje jako předčasné stárnutí. U lidí se podílí na vzniku mnoha nemocí, např. arteriosklerózy, Parkinsonovy choroby, srdečního selhání, infarktu myokardu, Alzheimerovy choroby, chronického únavového syndromu, a dalších onemocnění.
Jak se před oxidačním stresem chránit?
Každý organismus má svůj přirozený systém ochrany proti účinkům volných radikálů. Zajišťují jej antioxidanty, které chrání imunitní systém člověka, neutralizují účinek volných radikálů a omezují jejich vznik. Pokud je však antioxidační ochrana nedostatečná, volné radikály skrze ni proniknou do našeho organismu a začínají napadat zdravé buňky. V tomto okamžiku se jedná o oxidační stres. Alkohol, kouření, stres, sedavé zaměstnání, málo pohybu na čerstvém vzduchu a nezdravé jídlo, to vše jsou faktory, které mají vliv na hladinu takzvaných volných radikálů v našem organismu. Prvními známkami zatížení organismu oxidačním stresem bývají šedá a vrásčitá pleť, skleslost a únava. Čím více škodlivých faktorů působí na naše tělo, tím větší je riziko jeho vzniku. Při určité úrovni oxidačního stresu, nemůže již náš organismus zvládnout vliv volných radikálů přirozenou cestou.
Nejlepší prevencí proti oxidačnímu stresu a přemíře volných radikálů je samozřejmě zdravý životní styl. Pokud chcete obranu vašeho organismu podpořit, zvolte antioxidační kúru.
V lékárně je k dispozici rozsáhlá nabídka antioxidantů, vybírejte ale pečlivě, aby se účinek skutečně dostavil. I mezi výrobci antioxidantů existují ti méně poctiví, jejichž výrobky obsahují mizivé množství účinné látky. Zkuste například na 2-3 měsíce užívat beta glucan z čerstvé hlívy ústřičné. Poté si můžete dát půlroční pauzu a pak kúru zopakovat. Mezitím se samozřejmě snažte dopřávat si dostatek pohybu, zdravou stravu, spánek a také omezte alkohol a cigarety.