Studie o menopauze říkají, že čím více ratolestí máte, tím později vás menopauza „dostane“. Jak je to ve vašem případě?
Ať už dříve nebo později, jednou to určitě přijde. Každá žena ve svém životě zažije (nebo již zažila) zlom, který nazýváme menopauza, nebo odborně klimakterium. V těle ženy poklesne hladina ženských hormonů a postupem času ztrácí menstruační cyklus. Objeví se nepříjemné příznaky, jako je nadměrné pocení, porucha spánku či podrážděnost. Stále je však třeba mít na paměti, že menopauza není nemoc, ale přirozená (i když nepříjemná) součást života každé ženy.
Optimální věk ženy při dosažení klimakteria, by se měl pohybovat ve věkové hranici 45-54 let. Existují však i případy, kdy se tato hranice posouvá. Pokud váš menstruační cyklus končí před čtyřicátým rokem života, absolvovaly jste předčasný přechod. Ztráta menstruačního cyklu před 44. rokem života se nazývá brzkou menopauzou. Je zřejmé, že každý organismus je individuální, lze však alespoň přibližně určit, kdy TO nastane?
Zaměřili jsme se na odborníky a ti tvrdí, že věk, ve kterém u žen nastává menopauza, je do jisté míry ovlivněn i počtem dětí a nástupem první menstruace v životě ženy. Profesorka Mishra z Queenslandu a její tým zkoumali 51 tisíc žen, které pocházely ze studené Skandinávie, Velké Británie nebo nám vzdálených zemí, jako je Japonsko a Austrálie.
Z početného výzkumného vzorku vyplynulo, že pouze 2% žen zastihla menopauza v jejich životě již před 40. rokem a skoro 8% mělo brzkou menopauzu, tzn. mezi 40. – 44. rokem života.
Až 5 procent žen, které měly svou první menstruaci dříve, než dosáhly dvanácti let, postihla předčasná menopauza. A dvojnásobně více žen, z této skupiny ve zkoumaném vzorku, mělo brzkou menopauzu.
Suma sumárum, výzkum ukázal, že ženy, které dosáhly první menstruaci po dvanáctém roce života a mají minimálně dvě děti, projdou „přes přechod“ v pozdějším věku než ženy, které začaly menstruovat dříve a jsou bezdětné.
Samozřejmě, toto nejsou jediné faktory, které mohou ovlivnit věk, ve kterém vás zasáhne přechod. Stejně tak vědci zohledňovali například kouření, poměr váhy k věku a podobně. Výzkumníci však uznávají, že co se týče genetické výbavy ženy a také vlivů prostředí na příchod klimakteria, ještě je rozhodně co zkoumat.