S infekcí močových cest pravděpodobně jednou za život bojuje každá z nás. Antibiotikům se tehdy nevyhneme, ale pokud netoužíme po opakovaných potížích, je nejdůležitější prevence. Ta zahrnuje dostatečný pitný režim, hygienu a podporu imunity.
Tyčinková příčina
Infekci močových cest způsobuje ve většině případů tyčinková bakterie Escherichia coli, kterou více známe pod zkráceným názvem E.coli a která spolu s jinými bakteriemi žije v tlustém střevě nebo v okolí konečníku. A odtud už je jen kousek k močové trubici…
„Jelikož z dolních močových cest se může zánět dostat přes močovody výše, tedy do ledvin, je velmi důležité, aby pacienti nepodceňovali léčbu zánětu dolních močových cest,“ upozorňuje urolog MUDr. Igor Bartl. „Když zánět napadne ledviny, jde o vážný stav. Dostaví se teploty až horečky a celková únava organismu, pacient musí být hospitalizován a musí dostávat antibiotika přímo do žíly.“
Léto přeje bakteriím
Je třeba si dát pozor, abychom probíhající roční období, které se nese ve znamení slunce, koupání i nevázané zábavy, nestrávily v bolestech na toaletě. Neboť ačkoli se záněty močových cest statisticky vyskytují častěji v zimě, i v létě umíme bakteriím vytvořit ideální podmínky pro to, aby zaútočily na močové ústrojí a svým životem nám způsobovaly útrapy.
Bazén a mokré plavky
Rizikovým faktorem, který oslabuje obranyschopnost sliznic, je dlouhý pobyt v chlorované vodě. Léto bez koupání se samozřejmě nepočítá, ale máčet se v bazénu bez přestávky celé hodiny zvyšuje šanci, že bakterie E.coli budou mít navrch.
I mokré plavky jsou prostředím, pod kterým se sliznice oslabují a bakterie snadněji rozmnožují. Není na škodu převléknout se po čvachtání ve vodě do suchých plavek. To by mělo platit zejména pro ženy, které jsou náchylné k infekcím močových cest. Na pravidlo vyměnit mokré za suché bychom neměly zapomínat ani u dětí.
Jako prevence i léčba
Dostatek tekutin je pro organismus vždy prospěšný. V případě náchylnosti k zánětům močových cest, nebo při prvních příznacích onemocnění, je potřeba přísun tekutin ještě znásobit a pít jako o život. Vodu a urologický čaj. A zřejmě padne i slovo brusinky, ale pozor, ne všechno, co brusinky obsahují, má protizánětlivé účinky a pomáhá s léčbou problémů při močení. Nesporným faktem je, že pomáhají vyplavovat bakterie z těla ven. Protizánětlivé účinky, díky kterým se tak proslavily, však nikdy nebyly prokázány a i proto je odborné urologické společnosti jako dlouhodobou prevenci nedoporučují. V případě jejich užívání namísto návštěvy odborného lékaře a vyšetření si tedy koledujete o pořádně zdravotní komplikace. Naopak vhodnou látkou, která má velmi pozitivní efekt v léčbě i prevenci zánětů močových cest, je monosacharid D-manóza. V malé míře se vyskytuje v některých druzích ovoce, například v jablku nebo hruškách. Dostatečné množství účinné D-manózy tělu dodá potravinový doplněk Cistibell-synergická kombinace D-manózy s patentovaným složením bylin. Tento doplněk stravy obsahuje směs bylin, které dokáží zatočit až se 70 dalšími typy baktérií, které mohou rovněž způsobovat infekce močových cest. Sázka na jistotu a zároveň vyloučení velkého spektra patogenů z vašeho močového měchýře. 🙂
Duální dávkování zajišťuje dodávání látek po celý den
Cistibell využívá pro zajištění dostatečného množství látek speciálního, tzv. duálního dávkování. To spočívá v tom, že pacient užívá denně dvě barevně od sebe odlišené kapsle. Bílá kapsle, která se užívá ráno, obsahuje D-manózu. Ve žluté kapsli na noc je patentované složení tří bylin. Extrakt z medvědice lékařské, berberin z dřišťálu indického a betulin z břízy bělokoré mají s D-manózou prokázaný synergický efekt. Na rozdíl od dosud používaných brusinek, Cistibell díky složení a speciálnímu duálnímu dávkování, napomáhá při léčbě zánětu. „Cistibell se užívá prvních deset dní v měsíci nejlépe 3 měsíce za sebou,“ říká MUDr. Yvona Pichlíková z Urologické kliniky, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Díky speciálnímu dávkování jsou tělu dodávány látky po celý den. Výhodou používání bylin a rostlinných extraktů je minimální riziko nežádoucích účinků a bezpečné dlouhodobé užívání.
Kdo je v ohrožení?
Záněty močových cest ohrožují zejména následující skupiny lidí, které by měly o to více myslet na prevenci: