Pouhým okem je nespatříte, o to větší úlohu však hrají v našem životě. Mluvíme o hormonech, látkách v našem těle, které ovlivňují mnohem víc, než jen naše štěstí nebo vztek. Pokud víte jak na ně, můžete předejít nemocem, vráskám a dokonce i nadváze. Jak přimět hormony, aby pracovaly pro vás, se dočtete na následujících řádcích.
Obávaná rakovina prsu
Nic se neděje bezúčelně, a dokonce i tak hrozivá věc, jakou je rakovina prsu, má svou příčinu. Viníkem je ženský hormon estrogen, který je v našem těle přítomen déle než by měl být. I to je důvod, proč rakovina prsu postihuje především dívky v pubertě a ženy na konci menopauzy. Estrogen ale můžete vlastními silami ovládnut. A pomůže vám k tomu vláknina! Stačí před příchodem menopauzy jíst více potravin bohatých právě na vlákninu a hladina estrogenu se bude postupně snižovat.
Aby doma nevyhasla vášeň
Hormony mají velký vliv také na náš sexuální život. Kupodivu jde o dva mužské hormony, které jsou přítomny i v ženském těle. Konkrétně se jedná o testosteron (kdo by řekl, že ho vyrábí ženské vaječníky?!) a hormon DHEA. Protože se oba hormony nachází u mužů i u žen, u obou pohlaví ovlivňují sexuální vášeň. Je dobré vědět, že na tyto hormony má výrazný dopad užívání alkoholu. Ten totiž testosteron přeměňuje na ženský hormon estrogen, čímž se touha logicky snižuje. Stačí pít s mírou, rozsvítit pár svíček a o noc plnou vášně máte postaráno.
Ideální spánek
Vaše tělo ví, kdy je nejlepší doba ulehnout do peřin, tak ho poslouchejte. Za vším stojí hormon melatonin, který za noc považuje již 10. hodinu večerní. Tehdy klesá tělesná teplota, cévy se mírně stahují, zpomaluje se průtok krve a orgány tlumí svou činnost. Naopak kolem šesté ranní melatonin klesá, cévy se roztahují, stoupá vnitřní teplota a nadledvinky produkují hormon kortizol, který nás při vstávání povzbuzuje.
Jako v jiném časovém pásmu
Když jste ve stresu nebo na něco čekáte, zdá se vám, že se čas přímo vleče. Hodiny se nezastavily, to si jen s vaším tělem pohrává hormon zvaný dopamin. Ten je produkován stresovými hormony kortizolem a adrenalinem a dohromady hezky zpomalují naše vnímání času. A co z toho pro nás plyne? Přestaňme se stresovat věcmi, které nedokážeme ovlivnit, a bude nám lépe!
Důležitost sportu
Mnozí často řeší, proč je s přibývajícími roky mnohem složitější zhubnout nadbytečná kila. Stárnutím ubývá svalové hmoty, tuk se více ukládá a kůže se tenčí. Se vším dokáže bojovat růstový hormon, jehož činnost podpoříte pravidelným aktivním cvičením. A nemusíte potit krev v posilovně. Stačí rychlá chůze.
Jak vidíte, hormony ovlivňují vše. Jak se cítíme, zda dobře spíme, jestli jsme zdravé a fit… Když budete naslouchat svému tělu a potřebám hormonů přizpůsobíte svůj životní styl, spoustu věcí si usnadníte.