Dopřáváte svému tělu pravidelný pobyt v sauně? Děláte velmi dobře. Díky saunování se z těla vyplavují toxiny, sauna pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém, prokrvuje svalstvo a pohybový aparát a posiluje imunitu.
Pobyt v sauně by se měl stát rutinní záležitostí každého člověka. Víte však, že i tento druh relaxace má svá pravidla? Saunujte se efektivně a hlavně prospěšně pro své zdraví. Jak na to?
„Pravidelné saunování by mělo být součástí péče o tělo a ducha každého člověka, a to nejen v době zimních měsíců, ale celoročně. Nemalou úlohu totiž sehrává v boji proti virovým onemocněním,“ říká Alena Tóthová, masérka a vedoucí wellnes hotelu Malvázia. Podle aktuálních průzkumů preferuje wellness jako formu odpočinku více než 36 % Čechů. Celkově více než 23 % dává před bazénem či masáží přednost právě sauně.
Na výběr je mezi finskou, parní či infrasaunou, přičemž je důležité dbát na zdravotní indikace. V případě, že trpíte zánětem, kožním onemocněním nebo problémy se srdcem nebo vysokým krevním tlakem, čekáte miminko nebo máte menstruaci, sauně byste se měli vyhnout. To platí i v případě viróz či zvýšené teploty.
Ideální je navštěvovat saunu minimálně jednou do týdne na dvě hodiny. Pokud patříte k začátečníkům, při první návštěvě stačí pět minut a časový interval postupně prodlužujte. Začněte na nižších lavicích a postupně se přesouvejte na ty výše položené.
Ještě před vstupem do sauny je vždy nutné se odlíčit, umýt celé tělo mýdlem a osušit, aby se urychlilo prohřátí organismu. V žádném případě se nesaunujte v plavkách! Syntetické materiály při vysokých teplotách vypouštějí do ovzduší zdraví škodlivé látky, které se následně dostávají přes pokožku do těla. Používejte jen prádlo určené pro tento účel a nezapomeňte, že méně je více, takže klidně můžete zůstat nazí. Důležité je položit si pod sebe prostěradlo nebo osušku a pravidelně si utírat pot. Podpoří se tak otevírání kožních pórů a odplavování nečistot. Pamatujte si, že i ochlazování má svá pravidla.
„Zchlaďte se ve sprše nebo v bazénu pozvolným vstupem – ne skokem! Postup prohřívání a následného ochlazování opakujeme třikrát. Nakonec se osprchujeme, zabalíme do suchého županu nebo prostěradla a relaxujeme 20 minut. Při odpočinku doplňujeme tekutiny, které jsme v průběhu saunování vypotili, a snažíme se uvolnit a vychutnat si relaxační účinky,“ radí masérka Alena Tóthová.
Po saunování je dobré vyhýbat se konzumaci alkoholu a těžkých jídel. Naopak, vhodné jsou minerální vody, džusy a vlažný čaj na doplnění tekutin, které během pobytu v sauně tělo ztratilo.