Trpíte nespavostí? Máme pro vás bylinkovou terapi
4. května 2017
Muži taky stárnou. Jen jinak než ženy
5. června 2017

8 rad, jak zvládnout strach z anestezie

Operace není konec světa!

V jistém věku se přání zdraví mění z obligátního slovního spojení doslova na životní mantru. Neboť když hapruje tělo, vše ostatní jde stranou.

Rozbité auto odvezeme do servisu, „rozbité“ tělo zase k lékaři. Příroda to zařídila tak, že čím více let máme, tím více „součástek“ hapruje. Způsobuje to obyčejné opotřebení v kombinaci s lety životního stylu, který u nikoho není bezchybný.

Mezi nejčastější operace lidí po padesátce patří výměna kyčelního kloubu. Dělá se v narkóze a té se mnozí lidé bojí. Jejich strach nezmenšuje ani fakt, že zákrok jim výrazně zlepší život. „Nejdůležitější je uvědomit si, že dnes je operace kyčle záležitost, po které se pacient velmi rychle vrátí do původního života. Není to tak stresující výkon jako v minulosti, kdy si vyžadoval dva týdny v nemocnici a následně dlouhodobou rehabilitaci. I starší pacienti se už druhý den po zákroku postupně staví na nohy a do tří dnů umí s pomocí berlí chodit po vlastních. Jsou soběstační a to je velmi důležité,“ vysvětluje ortoped, MUDr. Tomáš Jakubík, Clinica Orthopedica.

8 dobrých rad

Strach z operace a narkózy může pomoci zmírnit následujících osm praktických rad. Obsahují věci, které se vyplatí uvědomit si, i které se dají udělat.

1 Jste v rukou odborníka

Pokud se bojíte „uspání“, pomáhá uvědomit si, že jste v rukou specialistů. Na rozdíl od minulosti, kdy měli narkózu na starosti operující chirurgové nebo jejich sestry, dnes ji zajišťují specialisté, kteří tento obor vystudovali a mají v něm bohatou každodenní praxi.

2 Mluvte s nimi o všem

Nejen během předoperačních vyšetření, ale i během rozhovoru s anesteziologem před operací mluvte o všem, co vás trápí. O zdravotních problémech i o svém prožívání. Ptejte se, když něčemu nerozumíte. Lékař je tam pro vás a jedním z jeho úkolů je vše vám vysvětlit tak, abyste to pochopili a uklidnili se.

3 Anestezie je vaše ochrana

Moderní anestezie má metody a prostředky na to, aby byla bezpečná. Anesteziolog zajišťuje, aby pacient necítil bolest, hlídá jeho životní funkce, dbá o to, aby nevznikly komplikace. Na přístrojích sleduje činnost srdce, tlak krve, ztrátu krve, dýchání a podle potřeby dávkuje tlumící a jiné léky.

4 Klid přináší klid

Je dokázáno, že operace i následné zotavování pacientů, kteří před zákrokem důvěřovali chirurgickému i anesteziologické týmu, proběhla lépe. Klid přináší uvolnění, méně komplikací a problémů. Proto pomáhá, pokud se před operací dobře vyspíte (lze i pomocí pilulky). A proto dostává pacient před operací lék nebo injekci na uklidnění.

5 Nedovolte rodině zvětšovat váš strach

Je pochopitelné, že se vaši nejbližší o vás bojí. Ale pokud mají tendenci vyvolávat ve vás ještě větší strach, než prožíváte, řekněte jim to a pokud to nepomůže, nějaký čas se jim raději vyhýbejte.

6 Pozorujte svůj strach

Na rozdíl od snahy ignorovat své prožívání(strach), zkuste se zahledět do svého nitra a pozorujte ho. Možná s překvapením zjistíte, že když se strachem nebojujete, bude se sice ve vás „rozvalovat“, ale nebude vás paralyzovat ani ovládat.

7 Udělejte si plán

Detailně si naplánujte dny po operaci, samozřejmě s ohledem na zdravotní stav. Do plánu zahrňte i aktivity, které máte rádi a dělají vám dobře (například setkání s rodinou, s vnoučaty, sledování oblíbeného seriálu). A udělejte všechno proto, abyste svůj plán dodrželi.