Bakteriální vaginóza by neměla být tabu
28. dubna 2017
8 rad, jak zvládnout strach z anestezie
23. května 2017

Trpíte nespavostí? Máme pro vás bylinkovou terapi

Nespavostí trpí každý pátý člověk. Pokud se tento nepříjemný problém týká i vás, nehledejte řešení v lécích na spaní – mnohé z nich negativně ovlivňují trávení i psychiku a navíc jsou návykové. Nabídneme vám zdravější alternativy. 

Vsaďte na přírodní prostředky – ty mají také řadu vedlejších účinků, ale samozřejmě jen těch, které blahodárně působí na naše tělo i mysl. Které to jsou?

Bylinky

Bylinky jsou oblíbené pro své zklidňující účinky, díky nimž nám mohou pomoci od stresu, úzkosti, nervozity, psychického i fyzického napětí a bolesti hlavy. Při léčbě nespavosti se nejvíce osvědčila meduňka lékařská, kozlík lékařský, třezalka tečková a extrakt z pylového zrna.

Vaší pozornosti by neměla ujít ani locika jedovatá, která je navzdory svému názvu používána jako přírodní léčivo již od dob starého Egypta. Locika má obdobné účinky jako opium – uspává a zmírňuje bolesti. Kromě toho se pyšní silnými antioxidačními a afrodiziakálními účinky. Z listů této léčivé rostliny si můžete vyrobit čaj; použít je můžete také do salátů nebo při výrobě masážních a éterických olejů i extraktů.

Chmel

Milovníci piva jistě budou souhlasit, že chmel má nevídané utišující účinky – zpomaluje tep, uklidňuje nervy a prospívá zažívání. Z chmelové šištice si můžete připravit chutný odvar nebo ji přidat do bylinných čajových směsí. Odpírat si rozhodně nemusíte ani sklenku piva před spaním. Pivo je bohaté na vitaminy skupiny B, které uklidňující účinky chmelu ještě zesílí. Se zlatavým mokem to však nepřehánějte, neboť větší množství alkoholu má přesně opačný, a to nabuzující efekt.

Melatonin

Melatonin je velmi důležitý hormon, který navozuje ospalost a ovlivňuje kvalitu spánku. Jeho tvorba se s narůstajícím věkem snižuje; může však být z nejrůznějších důvodů nedostatečná i u mladých lidí. Při nespavosti můžete podstoupit léčbu melatoninem, v průběhu které jsou do těla dodávány dávky tohoto hormonu. Přirozenější a příjemnější cestu však představuje jídelníček bohatý na aminokyselinu tryptofan, kterou tělo dokáže přeměnit nejen na melatonin, ale také na serotonin – hormon štěstí. Tryptofan se nachází zejména ve stravě obsahující škroby a dále v potravinách s vysokým obsahem bílkovin. Bez výčitek si proto dopřávejte brambory, batáty, celozrnné a mléčné výrobky.

Lehká strava

Kvalita spánku úzce souvisí s kvalitou trávení, a tak ulevíte-li své trávící soustavě, můžete se těšit na klidný spánek. Rozhodně však nebudete strádat – mezi potraviny, které usnadňují usínání, patří i opravdové dobroty jako jsou jablka, broskve, mango, banány, jogurty, sklenka mléka, dva čtverečky hořké čokolády nebo čokoládová pěna, lehká jídla připravovaná v páře nebo v alobalu. Naopak se držte dál od rychlých cukrů, vydatných a smažených jídel, polévek a kofeinových nápojů.

Fyzická aktivita

Někdy stačí, když své tělo pořádně utaháte, a problém s nespavostí je pryč. Na dostatek pohybové aktivity dbejte zejména, máte-li sedavé zaměstnání. Akčním a silovým sportům se ideálně věnujte v dopoledních hodinách. Odpoledne a večer dejte přednost jemné józe, klidnému protahování, meditaci nebo pohodové půlhodinové procházce.

Aromaterapie

Nejen léčivé látky obsažené v bylinkách, ale také jejich opojné vůně vás mohou ukolébat ke slastnému spánku. Z tohoto hlediska drží prim voňavá levandule, kterou můžete mít u postele buď jako živou bylinku, nebo v sušené podobě. Uspávající vůní oplývá také meduňka nebo eukalyptus. Olej nebo extrakt z bylinek používejte do aromalamp a rozprašovačů, kterými nechte jen zlehka provonět vzduch v ložnici.