8 rad, jak zvládnout strach z anestezie
23. května 2017
Jak často měnit ložní prádlo?
21. června 2017

Muži taky stárnou. Jen jinak než ženy

Ačkoliv se říká, že „muži nestárnou“, není to rozhodně pravda – alespoň pokud je řeč o hormonech a hormonálních změnách. Stárnou jinak než ženy, ale pořád stárnou. Jen se z andropauzy stala možná další mužská „rýmička“ ovšem s tím rozdílem, že o tom, když má pán domu rýmu, ví obvykle celá domácnost, když se ale začne pomalu projevovat andropauza, nemluví o tom nikdo. Andropauza je zkrátka pořád trochu tabu.

Je to možná dáno i výrazným rozdílem mezi tím, jak se projevuje ženské a mužské klimakterium. Na ženy najednou dopadne obrovský balvan, který je zbaví menstruace, vybaví depresemi, návaly horka, náladovostí (která je často nesnesitelná i pro samotnou ženu, natož pro její okolí) a dalšími projevy, které jsou samozřejmě individuální. Samotná menopauza, která se projeví úplnou ztrátou menstruace a plodnosti, o sobě dává vědět už nějaký čas dopředu. Během tzv. perimenopauzy dochází u žen i několik let před nástupem menopauzy k poklesu pohlavních hormonů – progesteronu a estradiolu, což má za následek nepravidelnou menstruaci, prudké změny nálad, náhlé bušení srdce, noční pocení… Přeci jen ale přijde menopauza poměrně náhle. U andropauzy to tak není, což může způsobovat, že jsou její prvotní symptomy opomíjeny a pozdější připisovány „prostě jen stáří“ a o ztrátě hormonů není ani zmínka.

 

K poklesu testosteronu dochází již od třiceti let

U mužů začíná postupný pokles testosteronu už ve třiceti letech, a to zhruba o 1 % ročně. Jedná se tedy o velmi pozvolný proces. Většinou si muži všimnou větších změn až mezi 50. a 55. rokem života. Testosteron přitom neovlivňuje pouze libido a rozvoj sekundárních pohlavních znaků, ale pomáhá také udržovat vysokou hladinu energie, chrání kosti a uchovává duševní funkce. Jelikož se řadí mezi tzv. anabolické hormony, tak i buduje, a tím, co buduje, je svalová hmota.

Ve stejné chvíli u muže dochází k poklesu erekční pohotovosti a tedy stresu ještě před pohlavním stykem. Dochází také k poklesu chuti na sex a sníženému vnímání orgasmu. A aby toho nebylo málo, bohužel muž díky poklesu hladiny testosteronu začne přibírat na váze a to zejména v břišní oblasti. Tedy pohyb je v tu chvíli opravdu na místě!:-)

Andropauza, „mužské klimakterium“, by neměla zůstávat tématem v pozadí. Do života muže přináší stejně významné změny, jaké přináší menopauza a období, které jí předchází, do života každé ženy. Ačkoliv nenastupuje náhle, ale přichází pozvolna, nevede ke ztrátě plodnosti a většina mužů si ji ani nepřiznává, je třeba o ní hovořit. Úbytek testosteronu v organizmu s sebou může přinést mnohá zdravotní rizika a další nepříjemnosti. A navíc – toto téma se týká opravdu všech. I když nepatříte mezi padesátníky, které trápí andropauza nejvíce, řešte své zdraví, když je ještě čas stárnutí zpomalit!