Muži taky stárnou. Jen jinak než ženy
5. června 2017
Zdravá pleť v létě
4. července 2017

Jak často měnit ložní prádlo?

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak často je potřeba vyměňovat ložní prádlo? Pokud je vaše odpověď deset dní, dva týdny nebo dokonce měsíc, tak si zahráváte se svým zdravím a ani o tom nevíte. Správně byste měli povlaky na polštář a přikrývku měnit jednou za týden.

Většina z nás vůbec netuší, co všechno se v ložním povlečení skrývá. Nashromážděný biologický materiál – odpad, prach a roztoče – přitom může způsobit vážné zdravotní problémy od akné až po astma.

Povlečení byste rozhodně měli převlékat nejpozději po dvou týdnech používání. To však neplatí v případě, že jste nemocní, alergici, nebo trpíte nadměrným pocením. Tehdy je nutné měnit je každé tři až pět dní. Stejně důležité je praní. Povlečení na polštář a přikrývku, včetně prostěradla, bychom měli prát minimálně při teplotě 60 stupňů, aby se zničily roztoče a bakterie nahromaděné během dní, kdy jsme v nich spali. Samozřejmě, je důležité řídit se při praní ošetřovacími symboly, které jsou na etiketě každého textilního výrobku. Vždy platí, že vhodnější jsou přírodní materiály než umělá vlákna. Nejlepší volbou je bavlna, která dobře odvádí vlhkost – a to v různých provedeních – např. bavlněný satén, flanel či krep.

„Čisté a voňavé ložní prádlo je základem zdravého a komfortního spánku. Proto je potřeba dbát na to, aby se měnilo dostatečně často a ošetřovalo se dle symbolů uvedených na štítcích,“ doporučuje odbornice na bytový textil Marianna Braun.

Ložní prádlo bývá často ušité z materiálů, které nevyžadují žehlení a jsou tak jednodušší na údržbu. Avšak i žehlička ničí při vysokých teplotách bakterie, proto je dobré, zejména u alergiků a astmatiků, prádlo pro jistotu přežehlit.