Nespavost je v období klimakteria bohužel často velkým problémem. Potíže s nespavostí trápí více než 90% žen, které jsou právě v přechodu. V kvalitním spánku nám brání tyto projevy: nemůžete usnout, často se budíte, během noci máte krátké zástavy dechu při spaní, nebo naopak návaly bušení srdce, které vás budí. Když se vám dlouhodobě nedaří dosáhnout kvalitního spánku, logicky se to projeví jak na vaší fyzické kondici, tak zejména na vaší psychice. Ráno se pak probouzíte vyčerpaná a podrážděná.
V našem těle se během přechodu výrazně snižuje tvorba pohlavního hormonu progesteronu. Jednou z vlastností tohoto hormonu je, že má zklidňující účinky. Jakmile však začne produkce tohoto hormonu v našem těle kolísat, kvalita spánku se zhoršuje. Zároveň se nám během klimakteria tvoří daleko méně hormonu zvaného estrogen. Jelikož se estrogen přímo podílí na regulaci hormonu melatoninu – tzv. hormonu spánku – máme logicky rozhozený spánkový biorytmus a ať se snažíme sebevíc, klidného spánku se nám nedaří dosáhnout.
Jak odstranit potíže s nespavostí v období klimakteria?
1. Dodržujte správný spánkový režim:
– alespoň 4 hodiny před usnutím už nepijte kávu a jiné nápoje obsahující kofein, tein, a další látky zabraňující spánku. Před spaním vynechte nikotin.
– poslední jídlo si dejte nejpozději 2-3 hodiny před spaním. Nemělo by se jednat o těžký pokrm.
– v ložnici byste se měla připravovat na spánek. Odneste z ní proto televizi a notebook a namísto toho si před spaním čtěte.
– ložnice by měla být nejchladnější místností v bytě. Před spaním vyvětrejte a poté nastavte topení na teplotu max 20°C, lepší je ještě o 2 stupně méně.
– snažte se chodit spát každý den (včetně víkendu) ve stejnou dobu
– do postele choďte skutečně jen spát, případně se věnovat sexu. Neměla byste do postele chodit jíst, pracovat, sledovat televizi a podobně.
– snažte se mít při usínání v ložnici minimum světla a hluku
2. Vyzkoušejte bylinky – řadě žen pomáhá například čaj z meduňky, nebo kozlíku lékařského.
3. Zkuste užívat doplněk stravy, který je určený k potlačování příznaků během přechodu. Tyto přípravky je však nutné užívat alespoň tři měsíce, za kratší dobu se nestihnou plně projevit pozitivní účinky a vymizení obtíží. Vyberte si však přípravek, který je pokud možno přírodní a neobsahuje hormony (ani fytoestrogeny, což jsou hormony na přírodní bázi). Takový je například přípravek s unikátním plazmatickým extraktem z pylového zrna.