Chcete mít kvalitní spánek i v období přechodu?
8. prosince 2016
Nastartujte tělo i mysl do nového roku
11. prosince 2016

Je mýdlo s PH 5.5 opravdu to nejlepší pro naši pokožku?

Není to tak dávno, co kyselost či zásaditost kůže nikoho nezajímala. Pokud se myl, tak tím, co bylo – vodou ze studny, z potoka, na břehu moře, jádrovým mýdlem, bylinkami, pískem, případně i ničím. A pak to přišlo. PH boom!

Kosmetické firmy závodí ve výzkumu, vývoji a vysvětlování, zda jsou pro kůži lepší kyselé nebo zásadité přípravky. Zatímco jedni přísahají na pH nižší než 7, další tvrdí, že ideál je nad touto cifrou. Díky tomu máme pěkný chaos…

Škodlivé extrémy

Kosmetické firmy si však vzájemně protiřečí, a zatímco jedna lahvička o svém obsahu tvrdí, že je stejně mírně kyselá jako povrch kůže (tedy má pH 5.5), její sousedka se tváří jako neutrální (což je hloupost, protože pH 7 nemá ani jediný sprchový gel, obvykle jde o produkty s pH od 5 do 6.5). A aby to opravdu nebylo snadné, na trhu jsou i produkty s pH od 7 do 8.5, tedy zásadité.

Logika říká, že ideální je střed. Vybrat tedy neutrál? Silné argumenty jsou však i na straně alkalických přípravků na mytí těla. Výrobci vhodnost těchto výrobků opírají například o fakt, že dokud se narodíme, jsme v plodové vodě, která je alkalická, má pH 8 až 8,5, nebo třeba o to, že i tělesné tekutiny – krev, sliny, slzy – a vnitřek těla jsou také zásadité. Třeba i voda z vodovodního kohoutku je zásaditá, její pH je 7.5 až 8.

Jak si tedy vybrat?

„Kůži škodí jakýkoli extrém, tedy i příliš kyselosti, i příliš mnoho zásaditosti,“ říká dermatoveneroložka MUDr. Zuzana Lukáčová. „Osobně bych volila kosmetiku, která je pouze mírně kyselá nebo mírně zásaditá, a střídala ji. Často zapomínáme na to, že kůže je živý orgán se schopností postarat se o sebe co nejlépe, pokud jí to dovolíme. To znamená, že i když se myjeme v alkalické vodě z vodovodu, zdravá kůže si dokáže vyregulovat ochranný kyselý film na správnou míru. O tom, jak se jí to daří, ale rozhoduje i frekvence mytí, či v některých případech, nemytí.“

V intimních partiích je to jinak

Samostatnou kapitolou jsou intimní partie. Prostředí v pochvě je mnohem kyselejší než venku na kůži. A tak to má být. Protože pH kolem 3.5 až 4.5 je ideální k tomu, aby v něm v rovnováze žily všechny organismy, které tam mají svou funkci. Hlavními udržovači harmonie jsou laktobacily. Pokud se kyselost prostředí změní, přestane se jim dařit „pracovat na plný plyn“ a ke slovu se za krátkou dobu dostanou přemnožené choroboplodné bakterie a kvasinky, které mohou vést k nepříjemnému svědění, výtoku až k zánětu. Ze zvýšeného pH v pochvě profitují především kvasinky druhu Candida, které jsou nejběžnějším původcem vaginální mykózy. S tímto neduhem se v průběhu života setká téměř každá plodná žena.

Přípravky pro intimní hygienu by proto měly být kyselejší. Ale ani jejich používání není zárukou, že se mykóze a nepříjemnému množení kvasinek vyhneme, protože kyselost v pochvě mění i chlorovaná voda v bazénech, znečištěná voda v jezerech a dokonce i luxusně vypadající, ale od gumičky až po poslední krajku umělé spodní prádlo. V kombinaci s teplem, vlhkem, nadměrným pocením nebo oslabenou imunitou je pravděpodobnost útoku kvasinkové zkázy opravdu vysoká.

Dalším problémem v intimních partiích bývá bakteriální vaginóza. Podle odhadů se s ní setká každá 5. žena. Bakteriální vaginóza je způsobena změnami přirozené bakteriální rovnováhy v pochvě, kde přirozeně žijí různé druhy bakterií. Za normálních okolností jsou nejpočetnější bakterie mléčného kvašení neboli laktobacily. Bakterie mléčného kvašení produkují kyselinu mléčnou, která udržuje přirozeně nízké pH v pochvě a tím ji chrání před infekcemi. Pokud se však počet bakterií mléčného kvašení sníží, zvýší se hladina pH a začnou se množit jiné, tzv.“špatné“ bakterie. Tento stav se nazývá bakteriální vaginóza (BV). Hlavními příznaky bakteriální vaginózy jsou zápach, výtok, nepříjemné pocity v pochvě, svědění.

Pokud vás bakteriální vaginóza postihne, je na čase vydat se do lékárny, ne však pro mýdlo, ale pro přípravek, který vám pomůže vyřešit situaci co nejrychleji. I bez předpisu je k dostání například vaginální gel Lactofeel s kyselinou mléčnou a glykogenem, který obnoví přirozené pH a poskytuje živiny pro prospěšné laktobacily. Rychle se tak zbavíte diskomfortu a nepříjemného svědění v intimních partiích.