Neriskujte své zdraví a dopřejte si dostatek odpočinku. Práce vám neuteče.
1. ledna 2017
7 tipů pro krásný dekolt
21. února 2017

Jak se starat o pokožku v zimě

Woman in Cozy Fur Hat

Péči o pleť věnujeme v létě více pozornosti než v zimě. Chyba! Protože největší orgán těla potřebuje ochranu a vhodnou péči, i když je chladno a mráz. Ale jinou než v létě.

„Zdálo by se, že v zimě si naše pokožka oddychne od vlivů UV záření, které zapříčiňuje předčasné stárnutí nebo různé alergické reakce. Není to však pravda. Ostré slunce ohrožuje naši pleť nejen při lyžovačce na horách,“ říká doktorka dermatovenerologie MUDr. Adriana Tomeková. Pokožce v tomto období škodí především mráz, vítr a paradoxně i vytápěné místnosti.

Tuk jako esence krásy

Když se řekne tuk, většina žen ve strachu zpozorní. V chladném období je však nevyhnutelnou esencí krásné a zdravé pokožky. Když totiž vnější teplota klesne, mazové žlázy pokožky snižují produkci lipidů na minimum a látková výměna začíná stagnovat. Z tohoto důvodu je vhodná kosmetika obsahující přírodní tuky, zároveň je v zimě mimořádně důležitá kombinace vitamínů A, B, C a E.

Hydratační soft krém je třeba nahradit výživným polomastným nebo mastným krémem. „Doporučuji volit krémy, které obsahují rostlinné tuky. Skvělým pomocníkem jsou krémy se systémem voda v oleji, které nepropouštějí pot a teplo, působí okluzivně, a ve vrchních vrstvách pokožky zadržují její vlhkost. Takto hydratují i citlivou pokožku. Vhodná je i termální voda s obsahem minerálů.“ říká kožní lékařka.

Zkušené ženy v zimě vyhledávají kosmetiku s mandlovým či kokosovým olejem nebo bambuckým máslem. Mandlový olej je silný antioxidant. Chrání pokožku a optimalizuje její absorpční schopnosti. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6 a je extrémně bohatý na vitamín E. Neucpává póry a je vhodný pro všechny typy pokožky. Taktéž je bohatý na vitamíny, minerály a nenasycené mastné kyseliny. Pleť uklidňuje, zjemňuje a zvláčňuje. Suchou pokožku zbavuje pocitu napětí a dodává jí potřebné výživné látky. Sheabutter (bambucké máslo) má protizánětlivé, zvláčňující a zvlhčující vlastnosti. Vyživuje pleť vitamínem A, E a F. Vitamíny A a E udržují pokožku zdravou a brání v tvorbě vrásek. Vitamín F pokožku chrání a oživuje. Má též schopnost absorbovat ultrafialové záření, a proto se používá i jako slabší opalovací krém.

Mýty a fakta

Největším zimním mýtem v péči o pleť je představa, že bychom neměli používat hydratační krémy. Druhým omylem je tvrzení, že čím větší množství krému na pokožku naneseme, tím bude hydratovanější. Ve skutečnosti však stačí jedna přiměřená vrstva. Jinak hrozí poškození. Například předávkování pleti lipidy, které tyto krémy obsahují, způsobuje její zbytečné zahlcování odumřelými buňkami kůže, a tak nemá šanci zářit a působit svěže.

Taktéž bychom to s kosmetickými produkty neměli přehánět. Pokud máte citlivou pleť a na mnoho přípravků reagujete alergií, důvodem může být i kombinování vícero produktů současně. „Je důležité si uvědomit, že samotná látka nemusí způsobovat zdravotní problém, ale při kombinaci s jinými může vyvolat alergii. Jde o tzv. ‚koktejlový efekt‘. Podle jisté evropské studie si průměrná žena na sebe nanese 6 až 12 kosmetických produktů denně, což velmi zvyšuje riziko koktejlového efektu,“ upozorňuje MUDr. Tomeková.

Podle rad dermatoložky je třeba ráno používat mastnější a večer výživnější krémy na suchou a hydratační na mastnější pleť. Peeling se doporučuje maximálně jednou do týdne.