Máte sedavé zaměstnání?
28. srpna 2017
10 tipů, jak zvládnout klimakterium s úsměvem
30. září 2017

Nový začátek

Za život se s ní setká každá z nás… Spousta žen se jejího příchodu obává s pocitem, že už bude jen hůř. Menopauza ale nemusí nutně znamenat všemu konec. Naopak nám může ukázat nový směr.

Nejvíc se bojíme toho, co neznáme. Už jako děti jsme uléhali ke spánku se zaťatými zuby a s obavami, co se skrývá pod naší postelí. Před každou důležitou zkouškou nám v břiše tančilo hejno motýlů, protože jsme nedokázali odhadnout, na co se nás budou ptát… S menopauzou je to stejné. Slýcháme útržky informací, jaké potíže nám mohou nově znepříjemňovat život, jenže si to nedokážeme představit. A pochopit, jak naše tělo funguje v období menopauzy,je klíčem k tomu, abychom ji dokázali přijmout tak jak je a užívat si každý den naplno.

Strašák jménem menopauza

Menopauza je zcela přirozený proces, kdy ženské pohlavní orgány přestávají plnit svoji hlavní funkci a to přípravu na těhotenství. Přichází v období mezi čtyřiceti a šedesáti lety a je způsobena postupným poklesem produkce pohlavních hormonů, zejména estrogenů. Je to právě jejich úbytek, který stojí za všemi potížemi provázejícími menopauzu. Proč jsou ale estrogeny tak podstatné, že se na nás jejich pokles projeví tak výrazně?

V hlavní roli estrogen

Ženské pohlavní hormony, mezi které patří nejen estrogen, ale také progesteron, ovlivňují v těle celou řadu věcí a nemusí to být jen příprava na těhotenství. Jsou důležité pro vývoj a fungování ženských pohlavních orgánů a mají účinky také na metabolismus – přeměnu živin. Uplatňují se při růstu vaginální sliznice, ovlivňují močové ústrojí a v neposlední řadě mají významný vliv na psychiku a chování ženy. Důležitou roli hrají také při látkové přeměně cukrů, tuků, minerálů a vody, chrání nejen naše srdce a cévy, ale také kosti, které díky nim neřídnou. Rovněž ovlivňují štítnou žlázu a nadledviny a podporují činnost mozku (zejména paměť a koncentraci). Už je vám jasné, proč je jejich ztráta tak významná? Estrogeny jsou nejvíce energizující hormony, které se v ženském těle nachází.

Projevy nedostatku estrogenů

To, že nám estrogeny chybí, na sobě můžeme pozorovat samy. Mezi projevy patří:

  • Únava
  • Deprese
  • Snížené libido
  • Špatná paměť
  • Návaly horka a pocení
  • Nepravidelnost menstruačního cyklu
  • Bolesti kloubů
  • Bledost, dehydratovaná pokožka

Nezbytné k otěhotnění

Dalo by se říct, že bez progesteronů nebude miminko. Jejich hlavní rolí je připravit dělohu pro implantaci oplozeného vajíčka, a jak z této informace vyplývá, jsou pro nás významné zejména v těhotenství. Kromě toho vynikají silným protizánětlivým efektem. Pokud nám tyto spíše zklidňující hormony chybí, projevuje se nedostatek v podobě premenstruačního syndromu a velice silného krvácení. S estrogeny mají progesterony jedno společné – jsou produkovány vaječníky, placentou, tukovou tkání a v malém množství je můžeme najít také v nadledvinkách.

Projevy nedostatku progesteronů

A stejné je to také s progesterony. Jejich nedostatek se projevuje:

  • Iritabilitou, sklony k úzkosti
  • Oteklým obličejem
  • Poruchami spánku
  • Nafouklým břichem, zadržováním vody v těle
  • Hyperplazií děložní sliznice

Etapy menopauzy  

Aby pro nás její nástup nebyl tak překvapivý, přichází menopauza postupně. Z časového hlediska je rozdělena do několika etap. Nejprve nastává premenopauza, tedy období před menopauzou, které je charakteristické pravidelnou menstruací. Estrogeny mají normální hodnoty, naopak progesterony se snižují, až dojde ke ztrátě cykličnosti.  Poté následuje perimenopauza, která trvá ještě i jeden rok po menopauze a projevuje se nepravidelnou menstruací. Ve věkovém průměru 51 let můžeme očekávat samotnou menopauzu, kdy, v důsledku ztráty folikulární aktivity vaječníků, menstruace trvale vymizí. Na závěr nás čeká postmenopauza, období vyhaslé ovariální funkce, které začíná jeden rok po menopauze.

Klimakterium

Většina z nás zná klimakterium pod pojmem přechod. Jde vlastně o sled hormonálních změn při přechodu z premenopauzy do postmenopauzy. Klimakterium je tak výrazné, že ho u sebe zpozorujete téměř hned. Až 75% žen u sebe najednou začne vnímat celou řadu příznaků, které se u nich dosud neobjevovaly. Všechny tyto aspekty se nazývají klimakterický syndrom.

Příznaky klimakterického syndromu  

Existují hned tři stupně příznaků klimakterického syndromu, které se rozlišují podle rychlosti, se kterou se dostaví.

Akutní příznaky

Přichází velmi individuálně a mohou se projevit jak několik let před, tak po vlastní menopauze. Navíc mohou přetrvávat několik let. A jak poznáme, že zrovna prožíváme akutní příznaky klimakterického syndromu? Nejčastěji se jedná o návaly horka a to zejména v oblasti horní poloviny těla, tedy v obličeji, na krku a na hrudi. Zajímavé je, že lze naměřit vyšší teplotu kůže prstů, což je vysvětlováno přechodnou poruchou cévní regulace. Doprovodným příznakem návalů je pocení, které se objevuje samostatně, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, jako jsou nevolnost, zvracení či zácpa a potíže sexuálního charakteru. Nezanedbatelnými příznaky jsou také psychické potíže, jako deprese, úzkost, nervozita, podráždění či poruchy soustředění.

A jak lze řešit menopauzu přírodní cestou? Řešením je užívat extrakt z pylového zrna, který je doporučován gynekology v ČR.